Britske etapyBritské etapy
Putování za hroby československých vojáků


od


Libor SečkaLibor Sečka, velvyslanec České republiky ve Velké Británii (2016–2021), inicioval projekt s názvem „Never Forgotten“ (Nezapomenutí), v jehož rámci se rozhodl uctít památku 309 československých vojáků, kteří zemřeli na území Spojeného království v době druhé světové války a jsou zde pochováni. Pro svůj záměr získal podporu členů vlád obou zemí.

Postupně se vypravil na 125 pietních míst rozesetých po celém Spojeném království, aby na znamení úcty a vděčnosti symbolicky položil na hroby našich vojáků rudé růže. Své dojmy vztahující se nejen k jejich osudům, ale také k aktuálnímu dění, shrnul do devatenácti etap svého putování. Součástí všech zastavení jsou fotografie zachycující atmosféru navštívených míst.

Celý projekt byl věnován dvěma výročím: před osmdesáti lety přišli příslušníci Československé armády do Velké Británie a před pětasedmdesáti lety skončila druhá světová válka. Společně s velvyslancem se návštěv pietních míst zúčastnili i čeští krajané, zástupci britského parlamentu, místní samosprávy a náboženských obcí, vysocí důstojníci armády, zejména pak Královského letectva (RAF), i historické spolky z obou zemí.

Mezi nejvýznamnější osobnosti, které se do projektu zapojily, patří známý komentátor The Times, člen Sněmovny lordů baron Daniel Finkelstein, poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu, sir David Amess, Paul Bristow a Greg Hands, nebo naši úspěšní fotbalisté Tomáš Souček a Vladimír Coufal.

Vydavatel :
Publisher :
Books & Pipes, z.ú.
ISBN: 978-80-7485-237-4
Format:
Počet stran
Brožovaná kniha, 288 stran
Language:
Jazyk
Česky
Czech
Published:
Publikováno
2021
Price:
Cena
345 Kč
This entry was posted in 310 Sqd, 311 Sqd, 312 Sqd, 313 Sqd, 68 Sqd, Cemetries, Not Forgotton. Bookmark the permalink.

Please leave your comment on this article.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.