Wellington byl jejich osud
Wellington byl jejich osud


Životní příběh Sgt Jaromíra Drmelky, pilota 311. bombardovací perutě RAF.

od

Daniel Švec
Kniha vypráví životní příběh, popisuje osud, jeden z mnoha. Jeden z tisíců. Životní pouť pilota – letce. Jaromír Drmelka své první letecké krůčky začal v republice Československé. Díky zachovanému zápisníku letů se můžete v této knize dočíst, jak probíhal výcvik pilotů na konci 30. let. Jak se mohl člověk stát letcem, jaký byl systém výuky, kde mohl sloužit a na čem létat.

Cesta hlavního protagonisty po rozboření republiky a vzniku protektorátu vedla přes Polsko, kde se stal příslušníkem polských ozbrojených složek, přes východ až do Francie. Cestou prožil perné chvíle. Nekonečné ústupy, internaci. Ani ve Francii se poměry nezlepšily – zažil zde tábor v Agde.

Po pádu Francie se dostal do Anglie, vstoupil do RAF, kde se v závěru výcviku přecvičil na tamní letouny Wellingtony – stal se z něho bombardovací pilot a potkala ho zde i velká láska. Prožil ostrý nálet nad okupované území, začal brázdit s letounem nekonečné vodní plochy při „lovu ponorek“. Domů se ale nevrátil. Jedna taková hlídka se jemu a jeho osádce stala osudnou – 18. 8. 1942. Poslední zprávu vyslali: „Jsme napadeni…“ Od té doby se po nich slehla zem.

V knize nenajdete jen jeden osud. O svém životě promlouvají mnozí. Pomocí dochovaných zpráv z archivu, literatury. Kromě četných dobových fotografií jsou zde použity i cenné záznamy z dochovaného památníku Jaromíra Drmelky, do kterého mu jeho četní kolegové zapisovali a kreslili „něco na památku“.

Publisher:
Vydavatel
ISBN: 978-80-270-8715-0
Format:
Počet stran
Hardback, 200 pages
Vázaná kniha, 200 stran
Language:
Jazyk
Czech
Česky
Published:
Publikováno
15.01.2021.
Price:
Cena
900 Kč
This entry was posted in 311 Sqd, Books. Bookmark the permalink.

Please leave your comment on this article.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.