Deblin – 02.09.2019.Prezentacja makiety lotniska i Szkoły Orląt oraz upamiętnienie czeskich pilotów poległych podczas bombardowania Dęblina 2 września 1939 roku będą głównymi punktami wydarzenia organizowanego przez Muzeum Sił Powietrznych w ramach obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

W poniedziałek 2 września 2019 roku o godzinie 12.00 zapraszamy Państwa na dwa wernisaże: pierwszy będzie prezentacją makiety dęblińskiego lotniska i kompleksu Szkoły Orląt w przededniu wybuchu II wojny światowej. Makieta wykonana w skali 1:200 jest elementem zmian na ekspozycji stałej „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”. Termin jej prezentacji jest nieprzypadkowy: tego dnia niemiecka Luftwaffe dokonała pierwszego w wojnie tragicznego w skutkach nalotu na Dęblin i osadę Irena, w wyniku którego śmierć poniosło wiele osób cywilnych i wojskowych. Budynki i pole wzlotów dęblińskiej Szkoły Orląt zostały poważnie uszkodzone.

Tego dnia chcemy także uczcić pamięć trzech czechosłowackich lotników, którzy w wyniku tego nalotu zginęli na terenie Dęblina. Wspólnie z czeską organizacją Free Czechoslovak Air Force Associates ltd oraz redakcją portalu Niebieska Eskadra, delegacja Muzeum Sił Powietrznych złoży kwiaty i znicze na ich grobach na Cmentarzu Wojennym Balonna.

Nawiązaniem do tych wydarzeń będzie uroczyste otwarcie wystawy pt. „Kraków, 30 kwietnia 1939”, opowiadającej o odtworzeniu czechosłowackiej armii na ziemiach polskich po tragicznych wydarzeniach dla Czechosłowacji 15 marca 1939 r. Wystawa została przygotowana przez Wojskowy Instytut Historyczny w Pradze (Vojensky Historicky Ustav Praha). Partnerem ekspozycji jest Ambasada Republiki Czeskiej w Warszawie.

program wydarzenia:

11.00 – Cmentarz Wojenny Balonna w Dęblinie:
– upamiętnienie czechosłowackich lotników poległych w 1939 roku

12.00- Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1:
– prezentacja makiety lotniska i kompleksu Szkoły Orląt z sierpnia 1939 r
– wernisaż wystawy „Kraków, 30 kwietnia 1939” z okazji 80-lecia powstania Legionu Czechosłowackiego w Polsce

Zapraszamy!
This entry was posted in Exhibitions, Forthcoming Events, Not Forgotton, Poland. Bookmark the permalink.

Please leave your comment on this article.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.