01.07.20. – Vystava – Vetrny JenikovDne 1.7. 2020 proběhne pro tisk a pro pozvané hosty v 10.00 hodin slavnostní otevření výstavy Na křídlech za lva – Větný Jeníkov. Výstava je umístěna v přízemí zámku ve Větrném Jeníkově. Vchod z nádvoří. Od 2.7.2020 po celý červenec a srpen, vždy ve čtvrtek až neděli, bude otevřeno pro veřejnost. První komentovaná prohlídka začíná vždy v 9,00 hod. poslední prohlídka začíná v 16.00 hod. Délka prohlídky je cca 45 minut. Počet osob je omezen prostory, proto pořadatelé žádají návštěvníky, aby využívali celý den a nedocházelo ke kumulaci v poledních hodinách.

Hlavním cílem je přiblížit návštěvníkům odkaz 2500 československých letců a vojáků, kteří za II. světové války bojovali za naši svobodu v řadách britského královského letectva RAF a kterým se poúnorový režim odvděčil kriminály a uranovými doly…

Exponáty jsou rozděleny do 15 sekcí. Návštěvníci zde naleznou například sekce: první republika, protektorát, záchrana na moři, pozemní personál, ochrana obyvatel, život v RAF, Operations room, Anthropoid, radiostanice, apod.

Je zde vystavena také rozsáhlá sbírka plastikových, kovových i dřevěných modelů letadel z období kolem druhé světové války.

Hlavní organizátor je Czech Spitfire Club, spolek letecké historie. Výstava pak vznikla spoluprací několika subjektů, z nichž nejvýznamnější jsou: městys Větrný Jeníkov, Promedica Praha Group, a.s., Aviation Art Gallery, Klub plastikových modelářů Jihlava, Anglický nákup. Děkujeme i celé řadě dalších organizací a jednotlivců.

Expozice je zhruba jednou třetinou ze sbírek připravovaného muzea, ale i tak je ve třech výstavních místnostech na co se dívat. Výstava by měla být obdobně otevřena i v letech 2021 a 2022. Expozicí provedou školení průvodci. Ti se kromě výkladu budou snažit též odpovědět na případné otázky návštěvníků.

Bližší údaje na webu www.czechspitfireclub.cz

Organizátoři se těší na všechny návštěvníky, kteří se chtějí dozvědět něco zajímavého o naší historii a mají rádi letectví.
This entry was posted in 310 Sqd, 311 Sqd, 312 Sqd, 313 Sqd, 68 Sqd, Events, Exhibitions, Forthcoming Events, Not Forgotton. Bookmark the permalink.

Please leave your comment on this article.

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.